Dobry wybór przedmiotów rozszerzonych

Mówi się, że trzeba żyć tu i teraz. To fakt, ale warto wiedzieć, co też działo się w przeszłości, aby móc docenić to, co dzieje się aktualnie. W zdobywaniu wiadomości z przeszłości pomocne są lekcje historii, które organizowane są od klasy czwartej szkoły podstawowej, aż do końca szkoły średniej. Tyle, że w szkole ponadpodstawowej historia obejmuje materiał w zakresie podstawowym lub rozszerzonym. W liceach i technikach, gdzie organizowane jest nauczanie w zakresie podstawowym może obowiązywać książka pt."Historia. Podręcznik. Liceum i technikum. Klasa 3. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe"

Przed zapisaniem się do szkoły średniej, należy odpowiedzieć sobie na jedno, ważne pytanie – z jakimi przedmiotami chce się mieć do czynienia w wersji rozszerzonej? Jest to bardzo ważne pytanie, które będzie miało wpływ na przyszłość – co najważniejsze na egzamin dojrzałości. Nie można zapomnieć o tym, że dodatkowe przedmioty zdaje się tylko na poziomie rozszerzonym. Osoby, które nie czują się pewnie z historią, powinny zdecydować się na naukę w zakresie podstawowym. Całkiem możliwe, że będą oni bazować na książce pt. Historia. Podręcznik. Liceum i technikum. Klasa 3. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe ze strony www.taniaksiazka.pl w trzeciej klasie.

Ważne daty i wydarzenia


Autorami tego podręcznika są Jarosław Czubaty i Piotr Szlanty. To oni razem z wydawnictwem WSiP po raz ostatni w szkole średniej, postanowili przedstawić uczniom najważniejsze daty i wydarzenia w zakresie podstawowym. Podręcznik “Historia. Podręcznik. Liceum i technikum. Klasa 3. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe” obejmuje okres od 1815 roku do okresu międzywojennego. Nie tylko w ujęciu Polski, ale również Europy. W tym to właśnie czasie Polska na pewien czas zniknęła z mapy Europy, rozerwana przez rozbiory. Na szczęście po I wojnie światowej, nazwa “Polska” na nowo pojawiła się na mapie Europy.

Autorzy wszystkie najważniejsze wydarzenia uporządkowali chronologicznie, aby ich przyswojenie nie sprawiało żadnych problemów. Wspomniane wydarzenia zostały tu pokazane m.in. po to, aby uświadomić innym, jakie miały one znaczenie dla późniejszych pokoleń, które z dumą mogły nazywać siebie już Polakami. Książka to wiele nowych tematów, które nie były poruszane w poprzednich latach, ale także uzupełnienie tego, co uczniowie powinni już wiedzieć.

Na samym końcu można znaleźć notki podsumowujące, które wyszczególniają najważniejsze fakty historyczne. Takich, o których żaden uczeń nie powinien zapomnieć. Nie tylko na sprawdzianie z historii, ale także później – w życiu dorosłym.